Про домашню автоматизацію (або систему "Розумний Дім") замислилися ще в середині минулого століття, коли американський інженер Еміль Матіас представив публіці "Дім з кнопками" (1950). Він облаштував власний будинок, використавши майже 2000 метрів різноманітних дротів. Звичайно, це не можна назвати зручним та функціональним рішенням, але це був важливий крок для розвитку технології Розумного Дому. Поява смартфонів (2010) стало поштовхом до інноваційних рішень домашньої автоматизації. Людству вистачило буквально десятиліття, щоб система Розумний Дім перестала бути дивиною, інновацією, новинкою.
У 2021 році технології домашньої автоматизації популярні та потрібні. Що закономірно, адже хто відмовиться від покращень життя для себе та своїх близьких?
Розумна техніка для дому: що потрібно знати про протоколи та стандарти
З кожним роком кількість виробників комплектуючих зростає і стає складніше визначитися, чиє рішення вибрати. Питання у підході до облаштування розумного будинку. Можна взяти рішення під ключ, наприклад, комплект «Вихід із дому», який орієнтується на вихід із квартири чи будинку. Для розуміння того, як це працює, розглянемо протоколи. Найпопулярніші:
- Wi-Fi. Через цю технологію бездротової мережі підключаються холодильник, пральна машина, телевізори, кондиціонери, домашні кінотеатри, аудіосистеми та багато іншого.
- Bluetooth — це ще один популярний протокол широкого профілю. BLE – Bluetooth Low Energy – інша технологія, але вони можуть працювати разом через один адаптер. Найактуальніша версія 5.2 вийшла у січні минулого року. Через Bluetooth можна підключити холодильники, пральні машинки, пилососи, чайники, медійні та інші пристрої.
- ZigBee використовували на старті лише для мережі з датчиків. Наприклад, датчики, пов'язані з електроенергією, водою, газом, температурою. У ZigBee є опція ретрансляції, коли один датчик бачить решту і може через них передавати сигнал. Ця функція є, лише якщо пристрій постійно підключено до електромережі. Ретрансляція дає змогу розширити зону покриття.
Крім моно-пристроїв, коли кондиціонер або інша побутова техніка для дому підтримує лише Wi-Fi, можна зустріти дві або навіть три технології. Наприклад, у водонагрівача протокол зв'язку «BLE+Wi-Fi», що означає підтримку і Bluetooth, і Wi-Fi.
Розумна побутова техніка: практична користь
Як ми вже зазначили, побутова техніка для Розумного Дому працює переважно через Wi-Fi або Bluetooth. Щоб розуміти, у чому переваги, що відрізняє звичайні прилади від розумної техніки для дому, розглянемо конкретні приклади.
Велика побутова техніка для розумного будинку
Холодильник, пральна машина, кондиціонер – найпопулярніші представники категорії розумної побутової техніки великого розміру. Чим може допомогти система Розумний Дім при керуванні холодильником? Зручно автоматизувати роботу холодильника за тимчасовим сценарієм. Наприклад, у вас є холодильник на дачі і ви приїжджаєте туди лише у вихідні. Знаючи, що приїдете завтра об 11 ранку, ви можете налаштувати таймер включення, а коли приїдете просто завантажити продукти в холодильник, що вже працює. Також цей принцип буде зручним, якщо ви часто їздите у відрядження і не зберігаєте продукти, які швидко псуються, в розумному холодильнику. Поставте його в режим енергозбереження, щоб заощадити витрати електроенергії та продовжити термін служби розумної побутової техніки. Зрозуміло, з холодильником також працюватиме увімкнення/вимкнення через смартфон або голосовий помічник.
Пральна машина та кондиціонер також піддаються навчанню. Виходячи на роботу, ви можете поставити таймер запуску прання, щоб після повернення просто дістати свіжу білизну. Якщо знаєте, що можете забути білизну в барабані, вам нагадає повідомлення, тому проблеми із затхлим запахом можна уникнути без необхідності купувати дорогу та сучасну техніку. А приємним бонусом будуть оновлення виробника програмного забезпечення. Наприклад, додавання нових режимів, яких не було під час купівлі пральної машинки.
Система клімат-контролю була однією з перших, яку навчилися автоматизувати. Зараз немає потреби в тому, щоб щоразу шукати нову та круту модель спліт-системи. Навчіть кондиціонер працювати під свій спосіб життя для максимального комфорту. Налаштуйте оптимальну температуру безпосередньо для вас, навчіть кондиціонер вмикатися і вимикатися, коли ви повертаєтеся додому або залишаєте квартиру. Поліпшіть якість свого сну, налаштувавши таймер та прохолодну температуру в спальні за годину до того, як вирушаєте спати. Навчіть пристрій змінювати температуру в квартирі, залежно від того, як змінюється погода за вікном. І не забувайте користуватися благами розумної побутової техніки для дому, доки не включили опалення – економія фінансів та стабільна температура у помешканні.
Розумна дрібна побутова техніка
Дрібна розумна техніка для дому – прилади, які легко переносяться руками. Якщо ми говоримо про розумну техніку для кухні, то це будуть мультиварки, кавомашини та кавоварки. Але нерідко використовують також очищувачі та зволожувачі повітря (це теж дрібні побутові прилади), які допомагають покращити якість життя та здоров'я кожного члена сім'ї.
Алергічний кашель, суха шкіра та горло, ризик застудитися та захворіти на ГРВІ, неспокійний сон – найчастіші наслідки сухого повітря. Забруднене повітря особливо негативно впливає на дітей, людей похилого віку, алергіків. Захиститися від негативного впливу та вплинути на якість повітря реально, використовуючи очищувачі та зволожувачі. Ви можете налаштувати сценарії для окремих кімнат, наприклад для дитячої, щоб підтримувати чисте та зволожене повітря для здоров'я дітей.
Чим корисна розумна мультиварка? Ви можете не гаяти час, стоячи біля плити і регулярно перемішуючи суп, щоб він не підгорів. Додайте всі інгредієнти у мультиварку та встановити потрібний режим. Проведіть вільний час з близькими, а про приготовану вечерю вам повідомить застосунок. Бажаєте заощадити час на збори вранці та при цьому корисно поснідати? Встановіть приготування вівсянки чи іншої каші на потрібний час.
Зробити ранок ще приємніше допоможе розумна кавомашина або кавоварка. Розберемо з прикладу краплинної кавоварки. Фільтр-кава яскравіше розкриває улюблений смак і краще бадьорить, але процес приготування не назвати швидким. Якщо ви в кав'ярні або офісі, почекати напій не проблема. Але що робити у домашній обстановці? Відмовлятися від кави, приготовленої краплинним методом, бо вранці обмежений час? Система Розумний Дім дозволяє приготувати каву не просто без вашої участі. Кавоварка почне процес, поки ви ще спите. Досить увечері підготувати кавоварку звичним способом та налаштувати сценарій за таймером. Хіба не чудово прокидатися під аромат смачної кави? Додаткова мотивація вітатиме новий день активніше.
Бюджетне облаштування розумного будинку
Тепер трохи пояснимо, чому ми тут писали про протоколи зв'язку, яке це стосується побутової техніки для дому. І розкриємо невеликий секрет, що допоможе заощадити солідну суму грошей. Розумна техніка – це пристрої, які можна підключити до бездротового зв'язку, дистанційно контролювати та керувати. Домашня автоматизація нагадує пазл чи мозаїку, де важливу роль відіграє кожен елемент.
Проте, зовсім не обов'язково купувати нові моделі побутової техніки, щоб автоматизувати рутинні процеси. Саме завдяки розумним розеткам, датчикам, термостатам, шлюзам, реле та іншим комплектуючим можна самостійно облаштувати систему домашньої автоматизації. Підключити кілька пристроїв в один пульт дистанційного керування, під'єднати всі прилади через один мобільний додаток (замість окремих на пральну машинку, холодильник тощо) та керувати голосовим помічником. При цьому ви можете навчити побутову техніку, яка вже є у вас вдома, без погіршення її якості..
Подружитися з майбутнім вже зараз, облаштувати Розумний Дім під індивідуальні запити, підібрати оптимальні комплектуючі допоможе Wisehome.