Більшість людей запитують, що таке сухий контакт. Відповідаючи простими словами, сухий контакт – це контакт, який за відсутності зовнішніх джерел перебуває під напругою. Якщо вдатися до термінології, можна надати таке визначення: сухий контакт – це контакт, який не має безпосереднього зв'язку з джерелом живлення та заземленням. Яскравим прикладом такого пристрою є механічна кнопка, реле або розумна вай фай розетка.
Підключення сухого контакту широко поширене не лише у промислових підприємствах, а й в екосистемах розумних будинків. Одним з відомих і надійних моделей вважаються сухі контакти Sonoff смарт реле. Інші виробники розумної техніки, такі як Tuya, Ewelink та інші, також випускають цю продукцію, оскільки за своєю конструкцією практично кожна модель має пару таких з'єднань. Їх можна використовувати для підключення електроприладів, таких як електропривод для воріт, електрокотли, шлагбауми і т. д. Також прикладом використання сухих контактів у смарт будинках є розумні розетки відомих виробників, таких як Сяомі (Mi), Aqara, Moes та інші. Крім використання в розумних будинках, сухі контакти часто застосовуються в системах:
- пожежної безпеки;
- викличної сигналізації;
- охорони;
- релейний захист.
Такі види з'єднань універсальні, оскільки використовуються в мережах змінного та постійного струму.
Сухий контакт принцип роботи
Принцип роботи сухого контакту ідентичний роботі реле. Напруга подається не на самі контакти, а в інший ланцюг (наприклад, на котушку). Електромагніт притягує її сердечник (якір), внаслідок чого відбувається комутація контактів. До того ж варто враховувати, що на самі контакти напруга не надходила, ось що означає сухий контакт і принцип його роботи. Ці контакти можуть бути як нормально замкнуті, так і розімкнені. У більшості випадків сухі контакти мають три клеми:
- одна нормально замкнута (тобто за відсутності напруги замкнута, а при його появі в ланцюзі – розмикається);
- одна нормально розімкнена (тобто замикається з появою напруги в ланцюзі);
- одна загальна (відповідно вихід до споживача).
Для кращого розуміння розглянемо просту схему підключення. Уявіть, що реле має (умовно) 5 основних клем для підключення – A1 (фаза), A2 (нуль), COM (загальний контакт), NO (нормально розімкнений контакт) та NC (нормально замкнутий контакт).
Клеми A1 та A2 використовуються для подачі живлення на реле від електромережі 220V або будь-яку іншу напругу. Контактний ланцюг ізольований від силового ланцюга. Коли реле знаходиться під напругою, потенціал, заданий на спільній клемі (змінний, постійний або безпотенційний), буде передано на клему NO.
Коли реле знеструмлено, потенціал, заданий на спільній клемі, буде переданий на клему NC.
Переваги сухого контакту
Однією з основних переваг цього пристрою є те, що ви отримуєте два повністю ізольовані ланцюги і у разі виникнення будь-яких проблем, можете перевірити один ланцюг не торкаючись другого ланцюга. Якщо виникає проблема, наприклад, на стороні входу, то вам не потрібно перевіряти і відключати потенційне живлення з боку виходу. Ще перевагами сухих контактів у порівнянні з іншими є:
- проста конструкція;
- низька вартість;
- сумісність із великою кількістю пристроїв.
Також завдяки тому, що живлення самого реле відв'язане від того електроланцюга, яке воно повинно замикати, реле не згорить і справно працюватиме.
Які завдання вирішує реле із сухим контактом?
Смарт реле із сухим контактом вирішує такі завдання в розумному будинку:
- Керує газовими або електрокотлами. Наприклад, якщо взяти датчик температури та реле з сухим контактом і підключити до сучасного котла, то отримаємо розумне опалення, яке керуватиметься за температурою навколишнього середовища, за заданим сценарієм, за допомогою голосового помічника та віддалено зі смартфона. Реле із сухим контактом, це чудова альтернатива дорогій автоматиці від виробника. Тому що смарт реле коштують відносно недорого і можуть встановлюватися на електроустаткування, що перебувають на гарантії. Монтаж або демонтаж здійснюється за лічені хвилини без шкоди електроприладу.
- Управління гаражними воротами на в'їзді або шлагбаумом. Триконтактні реле дозволяють зачиняти/відчиняти ворота/шлагбаум. Допустимо при замиканні першого та другого контактів шлагбаум/ворота відчиняються, а при замиканні третього та першого контактів зачиняються. Крім цього, на контакти може бути поданий потенціал, відмінний від потенціалу, що подається на вхід відтворення. Якщо реле живиться від джерела змінного струму, контактний потенціал для управління навантаженням може бути змінним, постійним або навіть безпотенційним.
Припустимо, що у вас тільки мережа 220V, а ви хотіли б реалізувати підключення обладнання, що працює від 12V, це можна зробити за допомогою сухого контакту. Саме смарт-реле заживляємо від електромережі 220V, а на виході вмикаємо/вимикаємо навантаження 12V. Крім електронавантаження, можна передавати і цифровий сигнал в екосистемі розумного будинку. Встановлення реле із сухим контактом краще довірити кваліфікованому фахівцю, щоб не перейматися правильністю з'єднання контактів.
Спосіб підключення
Підключати сухі контакти можна трьома основними способами:
- пряме підключення;
- підключення за допомогою розчіплювача;
- підключення за допомогою магнітного пускача або контактора 24 В.
Детальніше розглянемо всі три варіанти:
- Перший спосіб є найпростішим і найпоширенішим, оскільки він не вимагає додаткових пристроїв. Його перевагами є простота, низька витратність засобів та матеріалів. До основних недоліків можна віднести малу пропускну здатність (найчастіше до 5 ампер) та непридатність до використання у трифазних мережах.
- Особливістю другого способу підключення сухих контактів є незалежність потужності обладнання і можливість застосування в трифазних мережах. Основний недолік полягає в необхідності ручного взводу автоматичного вимикача після того, як контакти спрацювали.
- Третій спосіб широко застосовується у промисловості, саме у системах пожежного захисту. Основними перевагами є можливість комутувати великі струми та використовувати як нормально замкнуті, так і нормально розімкнені контакти. До основних недоліків можна віднести високу вартість через те, що необхідне додаткове обладнання (контактор, трансформатор) і нижчу надійність, через наявність більшої кількості компонентів у системі.
Універсальність сухих контактів дозволяє використовувати їх не тільки в промислових масштабах, але і в передових смарт технологіях.
Використання сухого контакту в розумному будинку
Існування екосистем розумного будинку неможливо уявити без цих сполук. Вихід із сухим контактом також може називатися безпотенційним контактом, реле або контактним виходом. Сухий контакт буває двох станів: розімкнутий і замкнутий. На нормально розімкнутому виході сухого контакту, коли перемикач розімкнуто, пристрій перебуває в нормальному стані. Коли він закритий – пристрій перебуває у стані тривоги. При нормально замкнутому виході із сухим контактом все навпаки. Сухі контакти найчастіше використовуються як виходи для датчиків. На ринку є багато корисних датчиків із сухими контактами, вони варіюються від виявлення диму та виявлення вуглекислого газу до виявлення руху та виявлення протікання води. Будь-який датчик із двома станами, тривога та відсутність тривоги, може мати вихід із сухим контактом. Проте сухий контакт сам собою не дуже корисний. Щось має приймати цей сухий контакт та реагувати на стан датчика. Такий смарт датчик, незалежно від того, чи підключений він через Wi-Fi або ZigBee канал, можна контролювати з будь-якого місця, і навіть можна отримувати повідомлення, коли щось йде не так. Для цього потрібен додаток на смартфоні та підключений до хмари гаджет із сухими контактами.
Звідти можна налаштувати правила того, що робити, коли стан сухого контакту є відкритим або закритим. Наприклад, якщо сухий контакт 1 розімкнений, то буде надіслано push повідомлення та активовано відповідний датчик. Це можна зробити у смартфоні з будь-якої точки світу. Інтернет-магазин Wisehome пропонує смарт-реле із сухим контактом від відомих виробників. Встановивши цей девайс на дороге електрообладнання, суттєво заощадите кошти та отримаєте додаткові розумні функції, які зроблять життя комфортнішим.