Для реалізації розумного будинку своїми руками можете почати зі смарт розетки. Достатньо загального розуміння того, як працюють IoT пристрої, щоб під'єднати та керувати цим девайсом. Розумна розетка, це важливий і водночас простий, недорогий елемент будь-якої екосистеми розумного будинку.
Щоб її встановити, не потрібно бути електриком. Переносну модель, просто вставляємо в наявну, звичайну розетку, а у випадку зі смарт розеткою, що вбудовується, приєднуємо фазу і нуль до силової частини. Далі додаєте smart розетку в додаток на смартфоні та ведете моніторинг і дистанційне, голосове керування підключеними побутовими електроприладами. Використовуючи вдома або в офісі дані пристрої, можна оптимізувати роботу електрообладнання і тим самим економити на рахунках за електроенергію. У разі придбання smart-розетки, зможете зробити звичайні побутові прилади розумними, вам буде доступним:
- енергомоніторинг;
- віддалене та голосове управління;
- автоматизація та багато іншого.
Наприклад, вранці не встаючи з ліжка включайте необхідне кухонне обладнання, а ввечері регулюйте роботу освітлювальних приладів, торшерів, настільних ламп тощо. Якщо щось забули вимкнути або заздалегідь хочете увімкнути, це легко зробити за допомогою розумної розетки, де б ви не перебували. Розумна розетка – це не обов'язково звичайно пристрій. Ви можете купити реле для того, щоб звичайну розетку зробити розумною. Наприклад, одноканалове Wi-Fi реле Tuya можна сховати за стаціонарною розеткою. Реле має навантаження 16А та невеликі розміри. Воно легко поміщається в глибокий підрозетник, тим самим зберігаючи ваш інтер'єр незмінним.
Які бувають розумні розетки та їх функціонал
Конструкція та функціональні можливості розумних девайсів дозволяють повною мірою оцінити їх переваги:
- Встановлення. Смарт розетки використовуються як всередині приміщень, так і зовні, відповідно, зовнішні повністю захищені від попадання вологи та пилу. Вони можуть бути як переносними, так і вбудованими. Настінна розетка, що вбудовується, встановлюється в круглий або квадратний підрозетник залежно від розмірів силової частини.
- Управління. Всі інтелектуальні розетки управляються дистанційно зі смартфона, за допомогою голосового помічника та за розкладом.
- Формати. Своєю чергою накладні випускаються в різному форматі, на одне гніздо, на два гнізда, на три і т.д. При цьому кожна з них налаштовуватиметься і управлятиметься як окремий канал.
- Роз’єми. На окремих моделях додані USB-порти та навіть USB Type-C з функцією швидкого заряджання. Звичайно, зайвий USB порт ніколи не завадить, але в такому випадку варто врахувати, що практично завжди при вимиканні розетки знеструмлюються порти.
- Підключення. Розумна вбудована і переносна розетка можуть відрізнятися способом підключення до розумного будинку, це може бути Wi-Fi або ZigBee протокол.
- Сила струму. Максимальна сила струму, яку вони можуть витримати, коливається в діапазоні від 10А до 20А. Перш ніж приєднати прилад до розетки, переконайтеся, що його потужність не перевищує допустимі показники. До моделей з великим показником амперажу, можете підключати велику побутову техніку: холодильники, пральні машини, водяні насоси і т. д. Як правило, дозволена потужність у житлових приміщеннях однофазної мережі становить 16 А, при виборі смарт розетки варто врахувати цей момент. Якщо живете в приватному будинку і точно не знаєте максимального навантаження, орієнтуйтеся на перетин і довжину дроту.
3 способи підключення та віддаленого управління
Детальніше розглянемо найпопулярніші варіанти роботи:
- Розетки, що працюють через Wi-Fi. Як правило, переносні Wi-Fi розетки дешевші, ніж ZigBee або вбудовані. Вони досить прості в підключенні, тому що не потребують шлюзу. Після включення в електромережу затисніть кнопку живлення на 5 сек., щоб поєднати з Wi-Fi роутером. Після з'єднання, у додатку на смартфоні з'являється доступ до індивідуальних налаштувань, функцій та режимів роботи. Мінусом Wi-Fi-розетки є те, що вона не буде працювати в сценаріях при відключенні інтернету.
- ZigBee розетки використовуються як в автоматизації, так і в створенні сценаріїв взаємодії з іншими смарт пристроями та датчиками. Вони відрізняються стабільною роботою та швидким відгуком, навіть без інтернету продовжують взаємодіяти з девайсами вашої екосистеми завдяки технології пористої мережі ZigBee. За допомогою шлюзу можна створити велику екосистему, що налічує десятки пристроїв, які злагоджено працюють один з одним.
- Зустрічаються розетки з GSM модулем. У слот вставляється проста сім-карта бажаного оператора мобільного зв'язку. Після дзвінка на номер, можна вмикати/вимикати якийсь пристрій, наприклад, обігрівач взимку або систему поливу влітку. Цей варіант зручний там, де немає інтернету, але є мобільний зв'язок.
Основні переваги розумної розетки в розумному будинку
Порівняно зі звичайними розетками, інтелектуальна завжди перебуває під контролем. У будь-який момент ви можете відкрити зручну програму і побачити:
- статус пристрою увімк/вимк;
- поточний рівень енергоспоживання;
- інформацію про витрачені кіловати за місяцями;
- журнал із даними роботи пристрою за добу.
Енергомоніторинг, що сприяє економії
У різних смарт розетках, він може вестись по-різному:
- Дані можуть оновлюватися раз на годину або кілька разів на добу, маючи накопичувальні дані за 24 години, місяць і т. д. Але здебільшого доступний перегляд використання електроенергії у реальному часі.
- Після подачі навантаження, буквально через секунду отримаєте дані в додатку про вольтаж, ампери, кіловати.
Наприклад, одна переносна smart розетка допомагає отримати точні дані про реальне споживання різних електроприладів і зрозуміти, що саме витрачає багато електрики та суттєво впливає на щомісячні рахунки.
Сценарії розширюють можливості використання девайсу
Є можливість створювати певні сценарії та поділитись дистанційним керуванням із членами сім'ї чи друзями. Щодо сценаріїв, наприклад, відключайте пристрої з високого або низького вольтажу. Хоча це не замінює функцію автомата в будинку, але розетка автоматично вимкне теплу підлогу, бойлер, духовку, які неефективно працюють при низькому вольтажі та допоможе заощадити кошти. Сценарії, пов'язані зі споживанням, відключать розетку при зниженні або перевищенні встановленого ліміту навантаження.
Вибір статусу девайса на момент вимкнення електрики
Можливість встановлення пам'яті стану розетки, буде в пригоді у разі відключення електроенергії та переходу на резервне живлення. Обладнання, що споживає електроенергію, а саме бойлери, кондиціонери, система вентиляції, електроопалення повинні бути відключені при запуску генератора. Після запуску необхідне обладнання можна включати поетапно, враховуючи потужність генератора. Щоб щоразу не бігати і не вимикати це електрообладнання, можна поставити розумну розетку, яка має пам'ять стану та задати потрібний параметр. Наприклад, при переході на альтернативне живлення вона буде вимкнена, а за допомогою заданого сценарію увімкнена при відновленні основного живлення.
Програмування роботи смарт розетки за різними таймерами
У програмі доступні такі можливості програмування:
- Циклічний таймер повторює задану дію, пристрій періодично вмикається/вимикається. Це зручно використовувати на дачі для поливу або для роботи інкубаторів.
- Простий таймер вимкне або ввімкне будь-який підключений прилад через заданий час. Наприклад, лягаєте спати, йдете з дому і хочете, щоб через 20 хвилин обігрівач або торшер вимкнулися. Буквально в три кліки ця дія програмується у додатку.
- Повноцінний розклад по днях тижня та часу дозволяє автоматизувати роботу підключеного пристрою. З понеділка по п'ятницю у вечірній час включатиме вуличне освітлення, яке зустрічатиме з роботи, а в суботу і неділю не включатиме.
Увімкнення надсилання сповіщень та захист від дітей
Обладнання надішле повідомлення користувачеві на смартфон з інформацією про зміну його стану або функцій. Кнопка, яка розташована на корпусі та відповідає за увімкнення/вимкнення сполучення пристрою може бути налаштовано так, щоб діти не змогли відключити розетку. Також на корпусі є світлодіод, який підсвічує девайс вночі, за бажанням у додатку зможете вимкнути освітлення.
Функція рандомної роботи
Розетка просто в різний час вмикатиметься/вимикатиметься, образно кажучи, буде “жити своїм життям”. Це може стати в пригоді, коли необхідно імітувати присутність у будинку. Завдяки цій функції, підключені лампочки включатимуться хаотично, що виглядає більш реалістично, ніж увімкнення/вимкнення в конкретний час.
Покращуйте життя з розумними розетками з WiseHome
Смарт розетки не поступаються простим, у силовій частині, оскільки можуть витримувати навантаження до 4,4 кВт (20А). Це означає, що розумна розетка може контролювати роботу більшості побутових електроприладів у вашому будинку чи офісі. Вони надійні, компактні, досить зрозумілі у підключенні та управлінні. Їх використовують як у приватних будинках, так і у комерційних структурах, а також на виробництві. У різних сферах оптимізація та автоматизація процесів не лише суттєво впливає на комфорт, але заощаджує дорогоцінний час та матеріальні засоби.
Спеціалісти WiseHome допоможуть вибрати необхідний девайс, який безвідмовно працюватиме з вашою екосистемою, будь-то: Apple HomeKit, Ewelink, Google Home, Home Assistant, Tuya Smart і т. д.