Сучасні технології з кожним днем все глибше впроваджуються у повсякденне життя, щоб зробити його комфортнішим. Зараз важко здивувати просту людину наявністю в будинку смарт пристроїв: розумні лампочки, смарт вимикачі, біометричні замки, різні датчики та інше. Тим більше ще простіше продемонструвати можливості віддаленого керування цими девайсами, використовуючи смартфон і одну з багатьох фірмових програм. Однак велика різноманітність виробників і, відповідно, величезний асортимент смарт-гаджетів може призвести до того, що для них буде потрібно встановлення різних додатків. Так, кожен виробник випускає смарт пристрої для своєї програми. Тому ці гаджети працюватимуть лише у конкретному додатку та у певній екосистемі. Це означає, що девайси від Tuya будуть адекватно і повноцінно функціонувати в Tuya Smart, Aqara в Aqara Home, Mi Home в Xiaomi Home і так далі. Хоча окремі бренди мають досить великий асортимент продукції, але поки що жоден з них «не закрив» повністю свою екосистему.
Об'єднання пристроїв різних виробників в одну екосистему, чи можливо?
Рано чи пізно користувачі IoT-речей стикаються із труднощами розширення своєї екосистеми. Наприклад, у вас Tuya-пристрої і ви хотіли б віддалено керувати телевізором, але даний бренд виробляє дрібнішу побутову техніку, а телевізори робить, наприклад, Xiaomi, що ж робити? Виходити за рамки однієї програми та купувати smart-девайси інших виробників? Ні! Паулюс Шутсен та інші ентузіасти розробили та вдосконалили таку глобальну екосистему як Home Assistant.
Це програмне забезпечення дозволяє об'єднувати у собі пристрої різних брендів.
Перевага Home Assistant очевидна, з його допомогою можна подружити такі екосистеми як: Ewelink, Tuya, Mi Home, Aqara та ін. З Home Assistant зможете максимально розширити можливості розумного будинку в плані створення складних сценаріїв та автоматизації. Простими словами Home Assistant – це "програмний пакет", який здатний поєднати всі встановлені в будинку або офісі розумні пристрої в єдине ціле, забезпечити їх зручну конфігурацію та керування.
Що потрібно зробити для безболісного переходу на НА
Щоб перейти на Home Assistant (HA) немає потреби купувати нові смарт девайси замість старих, достатньо купити ZigBee стік та одноплатник.
Після встановлення програмного забезпечення, потрібно буде все смарт обладнання знову перепідключити до HA. Для цього відв'язуєте смарт пристрої від програми, якою користувалися до цього, переводите смарт-датчики в режим сполучення і підключаєте їх вже не до шлюзу, а до ZigBee-стику. Таким чином отримуєте локальне керування у себе вдома. Якщо хочете додати групу пристроїв, що розташовані на дачі, використовуйте інтеграцію в HA. Тоді девайси, які перебувають далеко, керуватимуться віддалено через Home Assistant. Якщо у вас, крім ZigBee, є і Wi-Fi пристрої, їх теж можна інтегрувати. Більшість з них буде працювати в хмарному режимі, хоча деякі з них і в локальному, наприклад Wi-Fi девайси від Tuya або Sonoff.
Автономність та конфіденційність із домашнім помічником
Додаткові незручності в експлуатації розумного будинку можуть викликати відсутність інтернет-з'єднання або неполадки на віддалених серверах, через які відбувається процес налаштування розумних пристроїв і передається керуючий вплив (команди) на них. Ще одним недоліком є те, що ці хмарні сховища можуть відстежувати усі ваші дії. Саме для того, щоб унеможливити вплив вищевказаних факторів на процес взаємодії людина/смартгаджети і був розроблений “продукт” з відкритим програмним кодом – Home Assistant. Домашній асистент дозволяє створити повністю автономний, швидкий і стабільний розумний будинок з повною конфіденційністю вашої взаємодії з ним, оскільки зв'язок встановлюється локальною мережею і не залежить від наявності інтернету. Це означає, що всі автоматизації справно працюватимуть без інтернет-з'єднання.
Home assistant підтримує всі найпопулярніші смарт-пристрої: реле, розумні розетки, вимикачі, датчики температури та вологості, освітлювальні прилади, датчики руху тощо. Система дозволяє керувати ними через web-інтерфейс або за допомогою програми на смартфоні Home Assistant companion як окремо, так і в групах або створювати автоматизацію.
Способи встановлення Home Assistant
Усього доступно 4 варіанти встановлення домашнього помічника. Два способи розраховані на розвинених користувачів і тут не будуть розглянуті. Для рядових жителів існують два простіші способи (умовно назвемо їх "home assistant для чайників"). Розглянемо їх детальніше:
- Перший спосіб – встановлення системи Home Assistant з правами суперкористувача дозволяє керувати ядром і так званими аддонами на одноплатному комп'ютері. Спосіб є досить простим і не вимагає зміни налаштувань вручну або використання командою рядка.
- Другий спосіб – встановлення ОС на Docker-контейнер. При цьому ви не будете мати права суперкористувача і знадобиться встановлення необхідних аддонів вручну, використовуючи командний рядок. Цей спосіб застосовується при встановленні Home Assistant на комп'ютери або ноутбуки з встановленими операційними системами (Windows, Mac та ін.)
Після встановлення домашнього помічника всі доступні смарт-пристрої будуть додані на головний екран і буде можливо ними керувати. Особливості операційної системи дозволяють інтегрувати до неї найрізноманітніші гаджети та розширити їх функціонал. Реалізовано можливість налаштування різноманітних сценаріїв, після виконання яких відбуватиметься задана дія.
Важливо розуміти, що для повноцінного доступу до всіх закладених в екосистему функцій та повного розкриття її потенціалу користувач повинен ознайомитися та розібратися з доступними навчальними матеріалами та мати певні навички (інфо є у відкритому доступі). І тоді процес взаємодії з розумним будинком через Home Assistant стане одним суцільним задоволенням.
Переваги відкритого вихідного коду
Home Assistant – це чудовий "програмний пакет", який зробить ваш будинок розумнішим, а життя простішим. Головний акцент – це простота. Оскільки програма має відкритий вихідний код, ви можете використовувати його безкоштовно та розширювати його, якщо хочете. Ви можете активувати основні функції за допомогою плагінів. Home Assistant має досить часті оновлення для покращення та розширення функціональності.
Звичайно, над глобальними оновленнями працюють розробники, але кожен користувач має можливість написати інтеграцію для програмного забезпечення завдяки HOME ASSISTANT COMUNITY STORE (HACS). Це може бути підтримка якогось пристрою, красива картка з інтерфейсом, анімація та інше.
За допомогою Home Assistant можна домогтися багато чого, в рази розширити можливості смарт-пристроїв, що підтримуються, не купуючи додаткове обладнання. Щоб випробувати на собі всі переваги цього "розширення", вам потрібно купити, наприклад, Raspberry Pi і ZigBee-координатор, щоб все запрацювало. Якщо вони у вас є, ви можете почати інтегрувати свої лампи, датчики, перемикачі, практично будь-які прилади, побутову техніку, яка має Wi-Fi модуль, в гнучку екосистему Home Assistant.
Сила Home Assistant полягає в його інтеграції, але якщо у вас немає цього розумного обладнання або ви вирішили тимчасово використовувати іншу екосистему розумного будинку, у Home Assistant все ще залишається багато дуже цікавих функцій, які описані нижче.
Виявлення присутності
На основі вашого смартфона Home Assistant може визначити, де ви чи ваша сім'я. Досягти цього можна кількома способами: система може сканувати локальну мережу, шукати Bluetooth-пристрої в радіусі дії та використовувати сторонній сервіс.
Найпростіший спосіб просканувати локальну мережу на наявність мережевих пристроїв – дозволити Home Assistant підключатися до Wi-Fi роутера. Перевірте, чи підтримується маршрутизатор Home Assistant і додайте відповідний запис "device_tracker" у файл Home Assistant configuration.ini. Завдяки такій функції, наприклад, зможете створювати зони регулювання газового або електрокотла, чим далі перебуваєте від будинку, тим нижча температура на котлі, що допоможе економити на рахунках за електроенергію.
Відстеження цін на smart девайси та погодних умов
Схід і захід сонця вже інтегровані в Home Assistant, все, що вам потрібно зробити, це вказати своє місцезнаходження у файлі конфігурації. Для метеорологічних даних можна використовувати різні компоненти Weather. Деякі з цих компонентів також можуть бути налаштовані як датчики.
Хорошим першим кроком, щоб створити велику екосистему, є розгляд інтернет-магазинів для покупки розумних гаджетів. Home Assistant може допомогти й у цьому. Він може відстежувати ціни на продукти, які ви плануєте купити, щоб придбати їх, коли вони продаються зі знижкою.
Якщо ви плануєте купити лампи, датчики, перемикачі або камери, перегляньте наш каталог смарт продуктів, сумісних з Home Assistant.
Кого може зацікавити Home Assistant
Home Assistant може зацікавити тих, хто хоче організувати локальне (незалежне від сторонніх додатків та інтернету) управління розумним будинком. Це широкий, цікавий, відкритий проект, що активно розвивається. Різноманітність інструментів Home Assistant порадує будь-якого поціновувача нових технологій. Плюс у тому, що це дешево, весело, а також завдяки автоматичному виявленню MQTT рухається до нативної реалізації. Багато користувачів Хом Асістант починають із запуску програмного забезпечення на Raspberry PI. Більш технічно підковані та досвідчені користувачі оновилися до віртуальної машини ESXi Proxmox, щоб запускати на ній програмне забезпечення.
Інтернет-магазин WiseHome пропонує все необхідне обладнання, а також підключення та налаштування HomeAssistant.